reklama

Turf za hranicami (10.-18.8.2004)

Pôvodne spracované pre nástenku jedného trnavského jazdeckého klubu. Cesty sa zúčastnil môj otec, mladšia sestra a ja. Na našich potulkách západnou časťou Európy sme videli veľmi veľa zaujímavých vecí. Spomeniem snáď Stonehenge, Londýn, Cambridge, Windsor, Paríž, Brusel... Ale keďže aj my sme koníčkari, a to veľkí, na našu štvornohú záľubu sme veru nezabudli. Svojou návštevou sme poctili trinásť závodísk, z toho jedenásť anglických, jedno v Paríži a jedno vo švajčiarskom Avenches.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V mnohých prípadoch sme boli prekvapení obrovskými rozmermi ako dráh samotných, tak aj priľahlých budov a tribún, ale aj tvarom cvaloviek. U nás na Slovensku, ak nie je dráha pravidelný ovál, tak sa ani neráta. V tomto smere nás náš výlet veľmi poučil, pretože ako sa mnohí vyjadrili, aj Anglické derby v Epsome sa behá na škaredej krivej lúke (nepravidelný tvar majú zväčša závodiská, na ktorých sa behajú len rovinové dostihy).

V nasledujúcich riadkoch vám prinášam niekoľko reportáží, vrátane obrázkov. Väčšinou neposkytnem objektívny a poučkový názor, skôr sa budem snažiť o subjektívnosť a podelenie sa o vlastné dojmy. (Závodiská sú zoradené chronologicky, tak ako sme ich videli.)

EPSOM DOWNS

Azda najslávnejšie derby sveta sa behá práve na tejto dráhe. Hneď pri vstupnej bráne vás na kruhových tabuliach víta legendárny sir Lester Piggott, okrem iného aj víťaz prvého slovenského cvalového derby so Zimzalabimom, hneď za tým bronzová socha koňa, čo vcelom Anglicku nie je žiadnou raritou. Tá stojí pred tzv. parade ring, kde sa po dostihoch vodia prvé štyri kone v cieli plus tam prebieha víťazný ceremoniál. Dráha je nepravidelná, ukončená zatočenou rovinkou s ostrejším stúpaním pre zastavenie koní. Uprostred sa nachádza park. Výhradne rovinové závodisko.

FONTWELL PARK

Komorné závodisko ideálne pre rodinné výlety je určené na prekážkové zápolenia. Uprostred dráhy je vytvorený priestor pre divákov. Počas preteku sa môžete presúvať a sledovať ľubovoľné skoky zblízka.

SALISBURY

Tu sme absolvovali aj jeden dostihový deň, nie však celý. Prišli sme ale v pravej chvíli, pretože cieľom sa akurát prehnal najpopulárnejší džokej planéty Frankie Dettori, hoci skončil až niekde vzadu. Táto rovinová dráha nás zaujala najmä svojím tvarom. Kone tam totiž, ak sa beží dlhšia dištancia, štartujú a finišujú v tých istých miestach, len v opačnom smere. Závodisko je zároveň domovom Bibury Club, najstaršieho dostihového klubu v Anglicku.

BRIGHTON

Veľmi pekne upravené závodisko. Nielen jeho priestory sú mimo dostihov využívané na výstavy, prezentácie, svadby, či rôzne iné akcie. Opäť nesúvislá dráha pre rovinové dostihy, uprostred s obrovskou kotlinou plnou rodinných domov a činžiakov. Z tribún je i pekný výhľad na more.

GOODWOOD

Jedno z najkrajších závodísk sveta (názor širšej turfovej verejnosti) s úžasnými výhľadmi na okolitú krajinu. Jeho začiatky treba hľadať v prvých rokoch devätnásteho storočia, keď si tretí vojvoda z Richmondu kúpil svojho prvého dostihového koňa.

NEWMARKET

Vraví sa, že ak všetky cesty vedú do Ríma, tak potom všetky koniarske cesty vedú do Newmarketu. Celé mestečko žije koňmi, predovšetkým tými dostihovými. Trénuje sa tu (i s najbližším okolím) u rôznych trénerov cez tritisíc plnokrvníkov, nachádza sa tu múzeum dostihov. Ranné rozcvičky a tréningové dávky sa uskutočňujú na priľahlých kopcoch, azda najpopulárnejším, snáď i najväčším je Warren Hill. Je to niečo úžasné, čo sa slovami opísať nedá. A ak aj áno, stále sa to zdá neuveriteľným. Ako na bežiacom páse sa tu striedajú niekoľko desiatkové loty dostihákov. Krúžia, krokujú, galopujú. Medzi jednotlivými vytýčenými traťami je priestor určený pre majiteľov, trénerov i divákov. V Newmarkete majú sídlo viacerí renomovaní tréneri, džokeji, stajne, žrebčíny. Tu sa nám podarilo pohladkať aj momentálne najlepšiu kobylu Veľkej Británie a Írska Ouija Board. Tento rok už vyhrala anglické aj írske Oaks, smeruje do USA. V Newmarkete sa okrem iného nachádzaúj aj dve dostihové dráhy. Na prvej , Newmarket Rowley Mile, sa behajú len dostihy do míle, vrátane jarných klasík 1000 a 2000 Guineas (u nás Jarná cena kobýl a Veľká jarná cena). Dráhu predstavuje rovina dlhá tisícsedemsto metrov. V areáli je bronzová socha legendárneho žrebca osemnásteho storočia Eclipse, ktorý si pri svojich osemnástich štartoch udržal čistý štít a zaknihoval osemnásť víťazstiev. Druhým závodiskom je Newmarket July, kde sa behajú dlhšie rovinové zápolenia. Atmosféru naživo sme tu mali príležitosť okúsiť aj my a zvlastnej skúsenosti vám viem povedať, že je to veľmi neprehľadné závodisko. Naživo vidíte záverečných 1000 metrov dostihov, zvyšok sledujete na veľkoplošnej obrazovke v priestoroch cieľa. Tých tisíc metrov by vari mohlo stačiť aj na celý dostih, ale s prihliadnutím na fakt, že sa tu behajú dlhšie štreky, priamo vidíte skutočne málo.

WINDSOR

Menšie kráľovské závodisko, ktoré dokonca neeviduje ani bežná web stránka britských závodísk. Ladené modrou bielou-kombináciou. Pomerne prehľadné, určené len pre rovinové dostihy.

ASCOT

Toľko ospevovaný kráľovský Ascot, najobľúbenejšie Dettoriho závodisko, zanechal na nás skutonče hlboký dojem, no v tom negatívnom slova zmysle. Na každom závodisku vás vítaj obrovskými tabuľami welcome, vstúpite kam chcete, pozriete si, čo chcete a nikto vám nič nepovie. Ascot? Nielene zvonku ošarpaný, starý a nepríjemne páchnuci, ale pre verejnosť mimo dostihových mítingov zatvorený. V čase našej návštevy sa tam konala indská svadba a my sme sa napokon dostali akurát do blízkosti jednej ztribún, susediacou s ruinami kedysi ďalšej tribúny. Na pamiatku sme si priniesli kúsok ascotskej tehly...

SANDOWN PARK

Najkrajšie a najpríjemnejšie závodisko aké sme doteraz videli. U nás jednoznačne number one. Príjemný personál, nádherný a obrovský areál, bronzová busta Kráľovnej Matky a socha koňa, ktorú závodisku osobne venovala a kŕdeľ asi päťdesiatich voľne lietajúcich zelených papagájov (záhada, doteraz nielen pre mňa, nevyriešená). Konajú sa tu aj rovinové, aj prekážkové zápolenia. Uprostred dráhy sa nachádza golfový klub a motokárová dráha.

LINGFIELD

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obojživelná trať, dokonca sa tu konajú aj preteky arabov. Jedno z najstarších závodísk Veľkej Británie.



LONG CHAMP

Suverénne najväčšie zváodisko celého nášho výletu. Nedostali sme sa síce dnu, ale našli sme si perfektnú pozorovateľňu a všetko vychutnali. Závodisko komplet vybavené vrátane pieskovej i prekážkovej dráhy.
AVENCHES

Veľký konský areál nachádzajúci sa v západnej francúzskej časti Švajčiarska. Okrem dostihákov tu maj centrály parkúrové, drezúrne, military, záprahov, ale aj western koníky. Dostihovou dráhou podobná tej v Bratislave.



Pre ilustráciu:

...na Slovensku máme jedno centrálne závodisko v Bratislave, kde sa spomedzi dvadsiatich šiestich vypísaných dostihových dní uskutočn í sedemnásť. Ďalej máme päť provinčných dráh - Topoľčianky (štyri dostihové dni), Nový Tekov (2 len klusáci), Šurany, Rajecké Teplice Poluvsie a Senica (zhodne 1). Dostihy sa behajú len v nedeľu, a to nie pravidelne. Kone sa zúčasňtujú dostihov od piatej po prvú kategóriu, ďalej so štatútom Listed a potom Graded. Najnižšie dotácie pre rovinové zápolenia u nás prestavujú tridsatisíc slovenských korún, najvyššie (Derby) milión deväťstotisíc korún. V Anglicku je situácia úplne odlišná. Dostihy sa tam denne bežia priemerne na šiestich závodiskách s možnosťou staviť si na ktoromkoľvek závodisku na ktorýkoľvek dostih, o mestských stávkových kanceláriách už ani nehovorím. Jazdci permanentne pendlujú medzi jednotlivmi dráhami, osobné lietadlá či helikoptéry počas mítingu nie sú zriedkavosťou. Angličania behajú cca na šesťdesiatich závodiskách a to od class G po class A (zahŕňa dostihy prvej kategrie, zápolenia Listed i Graded). Vzhľadom na náš systém siedma kategria sa u nich beží o tri apol tisíca libier (!!!).

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Pre zaujímavosť:

...v Anglicku denne vychádzajú 112 stranové noviny Racing Post, ktoré sú s výnimkou posledných dvadsiatich štyroch strán (futbal, golf, tenis, dostihy chrtov) venované výlučne konským dostihom. Obsahujú rôzne štatistiky, rozhovory, komentáre, reportáže, správy, ale aj dokonalý prehľad najbližších dostihov.

...na každom závodisku platia prísne pravidlá. Presne máte určené ako sa obliecť na dostihy, rozlišujú dokonca či ide o klasické vrcholy, alebo len o bežné zápolenia. Všade máte vyhradené priestory pre majiteľov, trénerov, jazdcov, chovateľov, tlač a funkcionárov. Dajú sa kúpiť aj rôzne vstupenky. Tá najlacnejšia stojí sedem libier, tie drahšie sa pohybujú okolo tridsiatich libier. Závisí to len od vás, koľko ste ochotní investovať a na akom mieste si chcete postáť, prípadne aj posedieť. Pri niektorých vstupenkách sa dokonca nedostanete ani k padoku. Každá turfová vrstva má aj vyhradené miesto na parkovanie, kde sa po skončení dostihového dňa konajú privátne pikniky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

...v tréningových centrálach zbadáte aj bazény pre kone. Skutočne zaujmavá a perfektná vecička. Najčastejšími návštevníkmi sú mladé kone so šimbajnami alebo rozlmaní či stuhnutí dostiháci.




Užitočné web stránky:

http://homepage.swissonline.ch/turf

http://www.zavodisko.sk

http://www.plnokrvnik.sk

http://www.turf.skwww.racingbetter.co.uk

http://www.racingpost.co.uk

http://www.comeracing.co.uk

foto: ms

martina slováková

martina slováková

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

(ne)pochopená(ne)dospelá(ne)samostatnáa navyše nespoločenskáslovakova.sk Zoznam autorových rubrík:  visualreportydostihynykamecho

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu